Javoříčské jeskyně

  • Fyzická náročnost: Středně náročné
  • Vhodné pro vozíčkáře: Ne

Několik kilometrů dlouhý podzemní systém s mohutnými dómy, chodbami a propastmi zdobí mimořádně bohatá krápníková výzdoba mnoha forem a barev od drobných a křehkých brček až po několikametrové záclony, obří stalagmity a mohutné krápníkové kaskády.

Jeskyně najdeme nad stejnojmennou obcí a při cestě k nim můžeme využít cyklotrasy č. 6036, která vede nádherným údolím říčky Javoříčky či postupovat po červené značce od Konice ponorným údolím. Jeskyně objevil roku 1938 javoříčský lesník Vilém Švec se svými spolupracovníky. Jsou tvořeny několik kilometrů dlouhým systémem mohutných dómů, chodeb a propastí. Byly vytvořeny v ostrůvku devonských vápenců a na jejich vývoji se podílel potok Špraněk. Podstatná část jeskyní byl objevena při několikahodinovém namáhavém průstupu nižším patrem již v roce 1938, další partie pak byly postupně objevovány především v padesátých letech. V současné době je známo přes 3,5 km chodeb, z nichž 788 metrů je zpřístupněno pro veřejnost.

Informace o otevírací době naleznete na tomto odkazu


Tipy na výlet

Nedaleko hradu Bouzov a Javoříčských jeskyní se nachází pozůstatky hradu Špránek.

Mladečské jeskyně se nacházejí na západním okraji obce Mladeč u Litovle na okraji chráněné krajinné oblasti Litovelské Pomoraví. Puklinové chodby a dómy se nacházejí v...