Silvestr na památkách nabízí loučení s Vánoci i závod v běhu, do nového roku lze vykročit třeba výstupem na hradní věž

Pohyb na čerstvém vzduchu, kulturní zážitky i ohlédnutí za končícími vánočními svátky nabídnou na přelomu roku památky ve správě Národního památkového ústavu. Na Silvestra budou mít návštěvníci poslední možnost prohlédnout si svátečně vyzdobené interiéry hradů a zámků a zavzpomínat na Vánoce, nový rok bude možné zahájit třeba výstupem na věž hradu Kunětická hora.

Pokud je vaším novoročním předsevzetím aktivní pohyb, máte příležitost začít se mu věnovat hned 1. ledna na hradě Kunětická hora. Novoroční výstup na věž hradu po více než 130 schodech slibuje sportovní výkon i pořádný nadhled. Zpřístupněno bude nádvoří a část expozic, děti mohou přinést pochoutky pro ptáčky a nazdobit jimi stromy.

Silvestrovský hrad Šternberk zve na šermířské souboje i ukázky historických tanců, chybět nebude občerstvení a o hudební doprovod se postará flašinetářka. Aktivní návštěvníci se mohou zapojit do závodu v orientačním běhu. Ukrátit si čekání na nový rok bude možné také na Bouzově nebo na bečovském zámku, kde si zájemci mohou prohlédnout vzácný románský relikviář svatého Maura. 

Návštěvníci zámku Lysice zavzpomínají poslední den roku na Vánoce při prohlídkách vyzdobených komnat s povídáním o zámeckých Vánocích – a vánoční atmosférou bude dýchat i hlinecký Betlém vánoční. Na návštěvníky tam budou čekat vyzdobené roubenky, jejichž expozice připomenou, jak se dříve slavily svátky v zimním období, jaké dárky dostávaly děti v mikulášské nadílce, jaké pohoštění se připravovalo pro přadleny nebo jak vypadala oslava Štědrého večera.

  • 27. 12. 2016

Související akce

Související zprávy

Na Štěpána se můžete vydat na koledu na hrad, do kláštera nebo třeba do mlýna

25. 12. 2016

Druhý svátek vánoční je tradičně dnem svatoštěpánského koledování. Vánoční písně si můžete poslechnout či zazpívat i na některém z hradů, zámků a kostelů ve správě...

Na Štědrý den přivítají děti i dospělé svátečně vyzdobené komnaty hradů a zámků

16. 12. 2016

Štědrý den bývá pro děti pořádně dlouhý, a tak jim i letos můžete čekání na Ježíška vyplnit výletem na některý z hradů či zámků spravovaných Národním památkovým ústavem....